Bugun...YÖNETMELİKTE YENİ DÜZENLEME !
Tarih: 03-05-2019 13:56:43 + -


YÖNETMELİKTE YENİ DÜZENLEME !


YÖNETMELİKTE YENİ DÜZENLEME !

 Yönetmelikle, Kamu Personelinin Kurumlar Arasında Geçici Görevlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Yeniden Düzenlendi.

 

Kurum emrine geçici görevlendirmelerde, görevlendirmenin yapılacağı kurumda yürütülecek göreve ilişkin kadro ya da pozisyon bulunması şartı aranmayacak. Geçici görevlendirilenler kurumlarından aylıklı/ücretli izinli sayılacak, mali, sosyal hak ve yardımlarını kurumlarından almaya devam edecek - Daha önce yapılmış olan geçici görevlendirmeler süresi bitene kadar geçerliliğini koruyacak

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan yönetmelik, hakim ve savcılar hariç olmak üzere, statülerine bakılmaksızın bir kadro veya pozisyona dayalı olarak çalışan personeli kapsıyor. Buna göre, kurum emrine geçici görevlendirmelerde, görevlendirmenin yapılacağı kurumda yürütülecek göreve ilişkin kadro ya da pozisyon bulunması şartı aranmayacak.

 

 

Geçici görevlendirilenler kurumlarından aylıklı/ücretli izinli sayılacak, mali, sosyal hak ve yardımlarını kurumlarından almaya devam edecek, Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkileri kendi kuramlarındaki statüleri dikkate alınarak devam ettirilecek.

 

 

Personelin geçici görevlendirilmesinde söz konusu kadro veya pozisyona asaleten atanmada sınav şartı aranılan kadro veya görevler için bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil tüm şartları bir arada taşıması gerekecek. Görevlendirmeyi yapan kurum, personelin bu şartları sağlayıp sağlamadığının kontrolünden sorumlu olacak.

 


Bu kapsamda geçici görevlendirme, personelin kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurum tarafından verilecek muvafakat ile tekemmül edecek.Geçici görevlendirmeyi yapmak isteyen kurum tarafından doldurulan form, öngörülen geçici görevlendirme başlangıç tarihinden en az bir ay önce muvafakat işlemlerinin tamamlanması için personelin kadro veya pozisyonunun bulunduğu kuruma gönderilecek.

 

 

Daha sonra söz konusu form geçici görevlendirme yapılan kuruma gönderilecek ve ilgili personele görevlendirme başlangıç tarihinden en az 5 gün önce tebliğ edilecek. Formun bir örneği ise ilgili personelin özlük dosyasında saklanacak.

 

 

 

- GEÇİCİ GÖREVLENDİRME SÜRESİ UZATILABİLECEK

 

Geçici görevlendirmeye ilişkin onay işlemleri, bakanlıklarda bakan, diğer kuramlarda en üst yöneticilerin onayıyla tamamlanacak. Bakan veya en üst yönetici onay yetkisini alt makamlara devredebilecek.Geçici görevlendirme en fazla bir yıl olarak yapılabilecek ve her defasında bir yılı geçmemek üzere uzatılabilecek.

 

 

Kesintili ya da kesintisiz olarak Yönetmelik kapsamında toplamda 6 ayı geçen geçici görevlendirmelerde personelin muvafakatinin alınması şart olacak. Adaylık veya deneme süresinde olan personel ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnameler kapsamında istihdam edilenlerin memur kadrolarına atamaları yapılana kadar geçici olarak görevlendirilmesi yapılmayacak.

 


PERSONELİN ÖZLÜK HAKLARI DEVAM EDECEK

 

Ancak adaylık, stajyerlik ya da yardımcılık gibi yetişme ve yeterlik döneminde olan kariyer meslek personeli, geçici görevlendirme süresi dönem boyunca 6 ayı geçmemek ve görevlendirildikleri kurumda kendi uzmanlık alanıyla ilgili görevde çalıştırılmak üzere görevlendirilebilecek. Bu kişilerin geçici görevli oldukları süre, yetişme sürecindeki çalışma süresi şartından sayılacak.Zorunlu yer değiştirme suretiyle atamaya tabi personelin geçici görevlendirildiği sürelerin tamamı görevlendirildiği yerin bölge hizmetinden sayılacak.

 

 

Aylık/ücret ödenmesine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla geçici görevlendirilen personelin özlük hakları devam edecek ve geçici görevlendirme süreleri terfi ve emekliliklerinde hesaba katılacak. Terfileri başkaca bir işleme gerek kalmaksızın süresinde yapılacak. Bu kişilerin geçici görevlendirildikleri kurumda geçirdikleri süreler kendi kurumlarında geçirilmiş sayılacak.

 

 

GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLECEKLER SINAV, KURA VEYA KRİTERLE BELİRLENEBİLECEK

 

Geçici görevlendirilen personelin seçimi için kurumlarca en üst amirin onayı ile belirleme yapılması kaydıyla sınav, kura, kriter belirleme ve benzeri özel usuller öngörülebilecek. Aynı veya farklı yere geçici görevlendirilen personel, formda belirtilen geçici görevlendirme başlangıç tarihinde, geçici görevlendirildiği kurumda göreve başlayacak.

 

Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlamayanlar hakkında,   görevlendirildiği kurumca yapılacak bildirim üzerine, personelin kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurum tarafından kadro veya pozisyonun tabi olduğu ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Bu kapsamda yapılan geçici görevlendirmelere ilişkin bilgi ve belgelerin bildirimi, personelin kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurum tarafından Devlet Personel Başkanlığının internet sitesindeki "DPB e-Uygulama" kısmında yer alan ilgili formlardaki alanların tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, personelin aylıklı/ücretli ya da aylıksız/ücretsiz izne ilişkin işlemlerin tamamlanmasını müteakip bir ay içerisinde gerçekleştirilecek.

 

Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında oluşacak tereddütlerin giderilmesinde ve kurumlar arasında uygulama birliğinin sağlanmasında, yönetmeliğe ilişkin iş ve işlemlerin elektronik ortama aktarılmasında Devlet Personel Başkanlığı görevli ve yetkili olacak.

 

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 25'inci maddesine göre yapılmış olan geçici görevlendirmeler, görevlendirme süresi bitene kadar geçerliliğini koruyacak.

 
Kaynak: kanal 67

Editör: kanal 67Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • 8 Mart Türk Kızılayı Etkinliği
  8 Mart Türk Kızılayı Etkinliği
 • Playboy'un Cadılar Bayramı partisi
  Playboy'un Cadılar Bayramı partisi
 • Misiad 1. Olağan Genel Kurulu
  Misiad 1. Olağan Genel Kurulu
 • Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi 1
  Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi 1
 • Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi
  Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi
 • Ruslar hangi ilimizdeki erkeklerden hoşlanıyor?
  Ruslar hangi ilimizdeki erkeklerden hoşlanıyor?
 1. 8 Mart Türk Kızılayı Etkinliği
 2. Playboy'un Cadılar Bayramı partisi
 3. Misiad 1. Olağan Genel Kurulu
 4. Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi 1
 5. Ahmet Erdoğan İlkokulu Ankara Gezisi
 6. Ruslar hangi ilimizdeki erkeklerden hoşlanıyor?
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ozan ARİF'in kendi sesinden:Şerefsiz
  Ozan ARİF'in kendi sesinden:Şerefsiz
 • Zonguldak Türk Kızılayı Kandil Etkinliği
  Zonguldak Türk Kızılayı Kandil Etkinliği
 • Ecem'le Şiir Dolu Anlar
  Ecem'le Şiir Dolu Anlar
 • Klipte seksi muz yemeye tutuklama kararı!
  Klipte seksi muz yemeye tutuklama kararı!
 • Böyle bilardo görmediniz!
  Böyle bilardo görmediniz!
 • MADENCİLERİN GERÇEK ŞARKISI
  MADENCİLERİN GERÇEK ŞARKISI
 1. Ozan ARİF'in kendi sesinden:Şerefsiz
 2. Zonguldak Türk Kızılayı Kandil Etkinliği
 3. Ecem'le Şiir Dolu Anlar
 4. Klipte seksi muz yemeye tutuklama kararı!
 5. Böyle bilardo görmediniz!
 6. MADENCİLERİN GERÇEK ŞARKISI
VİDEO GALERİ
YUKARI