Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavla  ilgili önemli bir karar aldı.   Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında toplanan Ölçme  ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi Bilim Kurulu, tüm süreci  değerlendirdi ve tavsiye kararları aldı.MEB, bu tavsiye kararları doğrultusunda LGS kapsamında yapılacak  merkezi sınavda 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sadece birinci döneminin sonuna  kadarki müfredatta yer alan soruların sorulması kararını verdi.

 

 

"LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği  değerlendirildi"
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yeni kararla okulların tatil süresinin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını  hatırlattı.Bu süreçte uzaktan eğitimle öğrencilere destek sağladıklarını  vurgulayan Selçuk, bu sene LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek 8.  sınıf öğrencilerinin bu sınavla ilgili kaygı düzeylerini en aza düşürmek  istediklerini söyledi.
 
Ölçme ve değerlendirme süreçlerini iyileştirmek için danışmanlık yapan  ve alanında deneyimli akademisyenlerin yer aldığı, ayrıca genel müdürlerin de  bulunduğu bir bilimsel kurulun olduğunu belirten Selçuk, Bakan Yardımcısı Mahmut  Özer'in başkanlık ettiği kurulun tüm süreci değerlendirdiğine işaret etti.
 
Bakan Selçuk, şöyle konuştu: "Yüz yüze eğitimi yapılmayan konulardan LGS'de soru sorulmayacağını  daha önce açıklamıştım. İkinci dönemde malumunuz bir ay kadar bir süre yüz yüze  eğitim imkanı oldu. Ancak şubat ayında Elazığ ve Malatya depremlerinde de o  bölgedeki öğrencilerimiz okullara gidemediler. İkinci dönem derslerinin telafisi  için gerekli sürenin LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği  değerlendirildi."
 
 "LGS'yi ertelememizi gerektiren bir durum yok"
 
 LGS sınav takviminde bir gecikme halinde öğrencilerin kaygılarının  daha da artmasının muhtemel olduğuna işaret eden Selçuk, şunları kaydetti: "Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını  daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak  istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS'yi  ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine  bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini takip edeceğiz.  Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için  sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül  rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da  şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi  sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak."
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Benzinle sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı
Benzinle sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı

Sende Bu Koltuk Acısı Onda Bu Kuyruk Acı Oldukça
Sende Bu Koltuk Acısı Onda Bu Kuyruk Acı Oldukça