Advert

Denize Hafriyat Dökülmedi

Denize Hafriyat Dökülmedi

Çevre Şehircilik İl Müdürülüğü tarafından, yerel basında yer alan haberler üzerine Çatalağzı Beldesinde faaliyet gösteren Eren Enerji firmasının liman bölgesinde yapılan incelemede denize hafriyat döküldüğüne ilişkin bulguya rastlanmadığı belirtilerek şu açıklama yapıldı:

 

Çatalağzı Beldesinde faaliyet gösteren Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından liman bölgesinde depolanan hafriyatın denize döküldüğüne yönelik yerel basında yer alan haber ile ilgili olarak - Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hazırlanan bilgi notu aşağıya çıkarılmıştır:

 

“İlimiz, Kilimli İlçesi, Çatalağzı Beldesinde Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ünvanlı firma tarafından faaliyeti sürdürülen termik santral ile ilgili olarak 23/03/2020 tarihinde yerel basında çıkan ve işletmenin liman bölgesinde depolanan hafriyat malzemesinin denize döküldüğüne dair  haberler yer almıştır. 

 

Söz konusu haberlere istinaden İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından 23/03/2020 tarihinde yerinde denetim gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen denetim esnasında söz konusu işletmeye ait liman bölgesinde gemilere yükleme yapılan alanda hafriyat, kazı vb. malzemeye rastlanılmamıştır. 

 

Yerel basında yer alan habere konu olay ile ilgili olarak işletme yetkilileri tarafından tesis alanında yer alan liman içerisinde dip tarama faaliyeti gerçekleştirildiği, dip tarama faaliyeti sonucu çıkan malzemenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının deniz içerisinde koordinatlarını belirlediği alana döküldüğü belirtilmiştir. Ayrıca liman içerisinde gerçekleştirilen dip tarama faaliyeti sırasında çıkarılan malzemenin hava muhalefeti nedeniyle liman yükleme sahası içerisinde geçici depolandığı ve sonrasında Bakanlığımız tarafından denizde belirlenen alana döküldüğü  tesis yetkilileri tarafından beyan edilmiştir.

 

Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen dip taraması faaliyeti ile ilgili olarak sunulan “Dip Tarama Projesi Çevresel Yönetim Planı” incelenmiş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 08/05/2018 tarih ve E.77158 sayılı yazısına istinaden İl Müdürlüğümüz tarafından uygun görülmüştür.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Benzinle sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı
Benzinle sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı

Sende Bu Koltuk Acısı Onda Bu Kuyruk Acı Oldukça
Sende Bu Koltuk Acısı Onda Bu Kuyruk Acı Oldukça